Безперечно, що водостічна система просто незамінна для будь-якого будинку. Адже при її відсутності дощ і сніг, що тане негативно впливають на стіни і фундамент будинку, сприяючи їх руйнування. Деталі водостоків часто виготовляють з пластика, легкого, міцного і зносостійкого матеріалу
Як зрозуміло з самої назви, водостічні системи (або водостоки) призначені для збору і організованого відведення зливових і талих вод з даху на безпечну відстань. Таке рішення зводить до мінімуму контакт фасаду і цоколя з вологою, захищаючи від передчасного руйнування не тільки зовнішню обробку, але і сама будівля в цілому. Завдяки водостокам після сильної зливи біля будинку не буде великих калюж або бруду. Крім практичного призначення водостоки грають і естетичну роль. Завдяки широкому вибору форм і колірних рішень вони органічно вписуються в екстер’єр будь-якої споруди, дозволяють виділити окремі архітектурні елементи, надати будівлі завершений вигляд.
Пластикова водостічна система складається з основних і додаткових елементів. У комплект основних деталей входять жолоби, водостічні труби, воронки, карнизні і кроквяні кронштейни і зовнішні і внутрішні кутові секції ринв. В якості додаткових компонентів використовують заглушки і сполучні секції ринв, заглушки ринв, решітки для опалого листя, тримачі для кріплення жолобів і труб, муфти, трійники, відкидні стоки, відводи. Всі елементи системи збирають в певній послідовності. Їх кріплять до карнизу даху і стін будинку за допомогою кронштейнів.
Має сенс також придбати карнизні планки, що перешкоджають попаданню води між покрівлею і жолобом, снігозатримувачі і систему освітлення.
Для виробництва таких відсотків використовують не пластифікований полівінілхлорид з високою ударною в’язкістю (ПВХ). Це легкий, гнучкий, міцний і не вибагливий у експлуатації матеріал. Що входять до складу матеріалу спеціальні добавки поліпшують опірність виробів до вигоряння і механічних впливів.
На сьогоднішній день застосовують дві різні технології виготовлення виробів з ПВХ: моно- і коекструзія. У першому випадку отримують пофарбований в масі профіль з однорідною структурою.
У другому випадку фасонні деталі складаються з двох шарів ПВХ з різними властивостями. Внутрішній, більш товстий шар відповідає за жорсткість вироби і його стійкість до статичних і динамічних навантажень. Зовнішній, дуже тонкий шар забезпечує захист вироби від впливу ультрафіолету. Його колір може бути різним. Обидва шару спаяні між собою дуже щільно, без зазорів, завдяки чому на виході вдається отримати міцну цільну конструкцію.
Одна з основних відмінних ознак пластикових водостоків – їх дизайн. Технологія екструзії (видавлювання) профілів дозволяє надати фасонним деталям практично будь-яку форму. Їх роблять круглими, овальними, прямокутними, у вигляді трапеції. Різноманітність варіантів допомагає підібрати водостоки у відповідності зі стилістикою екстер’єру. Слід однак враховувати, що елементи водостічної системи з оригінальним перетином профілю (прямокутник, квадрат) характеризуються більш низькою пропускною здатністю, ніж круглі і овальні аналоги. До того ж і засмічуються вони набагато швидше.
Коштують фігурні деталі на 15-30% дорожче стандартних елементів з круглим перетином.
Типорозміри для своєї продукції кожен виробник визначає сам. Деякі параметри у них сходяться, деякі ні. У будь-якому випадку для надійної, безвідмовної і довговічною експлуатації водостоків слід вибирати фасонні деталі не тільки однієї торгової марки, але і однієї серії. Стандартна довжина водостічних труб і жолобів становить 2, 3, 4 м. Якщо потрібно більш довгий жолоб, застосовують з’єднувальні елементи з ущільнювачами. Товщина стінок деталей варіюється від 1,6 до 3,2 мм, чого цілком достатньо для забезпечення механічної міцності водостоку.
Водостоки з ПВХ мають багатою палітрою кольорів. Традиційно використовують коричневий, світло-коричневий, цегельний, бежевий, білий, сірий, чорний, зелений, вишневий, мідний кольору.
Вартість готової пластикової водостічної системи розраховують в індивідуальному порядку для кожного конкретного випадку. Вона безпосередньо пов’язана з пропускною спроможністю відсотків і залежить від кількості і типорозмірів фасонних елементів. Число і діаметр деталей обумовлено конфігурацією даху, площею кожного покрівельного ската, кількістю точок скидання води, висотою будівлі. На ціноутворення продукції впливають йменням бренду, якість матеріалу виготовлення, розміри, рідше колір виробів.
Так, за стандартну ринву довжиною 3 м доведеться заплатити від 160 до 240 грн в залежності від її діаметру. Ціна на муфту становить 84-105 грн. Зливна воронка коштує 134-208 грн. заглушки – 41-56 грн за штуку.
Кронштейни ринви виготовляють з ПВХ або металу. Пластикові вироби дешевші. Їх ціна від 35 грн за штуку. Металеві елементи коштують від 45 грн за штуку. Поворотні елементи полегшать гаманець на 100-145 грн за штуку залежно від діаметра.
Ціна на труби визначається їх довжиною, діаметром. Так, виріб завдовжки 3 м і діаметром 90 мм коштує 210-265 грн. Вартість елементів кріплення труб така: муфта – 50-60 грн, відведення – 64-85 грн, трійник – 132-219 грн. (Ціновий зріз на жовтень 2016р.)
Конструкції з ПВХ характеризуються рядом переваг. Вони абсолютно не бояться корозії. Завдяки малій вазі таку систему легко зібрати. Це дуже зручно при монтажі, особливо при облаштуванні дахів складної форми. Поліпшити фізико-технічні показники виробів допомагають спеціальні пластифікуючі добавки. Фасонні деталі зберігають свою міцність при дуже низьких і високих температурах. Вони відмінно підходять для всіх регіонів нашої країни, підходять для використання в температурному діапазоні від -40 ° С до + 60 ° С.
Щоб ринви витримували вагу снігового покриву і справлялися з піковими навантаженнями в період відлиг і під час злив, їх зміцнюють серією підтримують кронштейнів. Компанія Альта-Профіль підсилює жолоба поздовжніми напрямними, які збільшують жорсткість конструкції, покращують характер потоку і перешкоджають утворенню заторів.
Водостоки з ПВХ не бояться впливу навколишнього середовища, хімічних речовин, не підтримують горіння, поглинають шум дощу. Вони екологічно чисті: дощову воду з них можна збирати і використовувати для поливу в саду. Після завершення терміну служби можна утилізувати.
Вони легкі в догляді – на стінках фасонних елементів практично не збирається бруд. На поверхні деталей, виконаних методом моноекструзіі, практично не видно подряпин. Це справедливо і для двошарових систем за умови, що обидва шари виконані в одному кольорі. Термін гарантії на пластикові водостоки становить 10-15 років.
В якості додаткової опції пластикові водостоки оснащують точковим підсвічуванням. Для цього підходять галогенні або люмінесцентні лампи. Подібне рішення пропонує компанія Marley (система Spotlight). За допомогою спеціальних затискачів освітлювальні елементи міцно кріплять на опорі жолоба. Проводку прокладають під козирком і виводять до розподільного щитка.
Ще одна додаткова опція – це можливість кріплення до жолобу новорічних гірлянд. Так на кронштейнах відсотків Альта Профіль є спеціальні отвори, куди легко можна протягнути гірлянду і таким чином прикрасити свій будинок до свята.
У зимовий час істотно зростає навантаження на елементи водостічної системи. Особливу небезпеку становлять сповзання снігових шапок, утворення великої кількості льоду і бурульок в період відлиг. Тому дуже важливо подбати про захист фасонних виробів від можливих пошкоджень.
Повну безпеку і довговічність водостічних систем може гарантувати тільки комплексний підхід. Він передбачає утеплення даху, пристрій хорошої вентиляції підпокрівельного простору. необхідно строго дотримуватися інструкції при монтажі фасонних деталей. На самій покрівлі в певному порядку встановлюють елементи снігозатримання, що перешкоджають лавинному обвалу великих мас снігу. додатково передбачають систему антиобледеніння. Для цього по нижньому краю покрівельного ската, всередині жолобів і труб прокладають нагрівальні кабелі. Однак подібне рішення вельми енергозатратно.
При першому ознайомленні може здатися, що водостічна система – це досить проста конструкція. Але щоб вона легко справлялася з потужними потоками води, ефективно і справно працювала довгий час, слід грамотно все передбачити і зрозуміти як підібрати водостік.
Насамперед необхідно оцінити правильну величину перетину деталей. Цей показник розраховують на основі площі водозбору, числа приймальних воронок і місця їх установки. Як площі водозбору приймають сумарну площу скатів даху. Часто в заміському будівництві перевагу віддають проектам, розрахованим на стік води зі скатної поверхні загальною площею від 100 м2 (ширина жолоба від 100 до 120 мм, перетин труби від 85 мм) до 200 м2 (ширина жолоба від 120 до 150 мм, перетин труби до 125 мм).
При визначенні кількості спусків застосовується така логіка: чим спусків більше, тим краще відводиться вода. Оптимальний варіант – використання однієї труби на кожні 10 м жолоба. Цього відстані досить ефективного відведення зливових вод з даху. Якщо довжина карниза перевищує вказане значення, труби передбачають з його обох сторін, сам жолоб роблять з двостороннім ухилом від центру до країв.
Після того, як типорозмір і число спусків обрані, обчислюють загальну протяжність жолобів і труб, кількість кріпильних і фасонних елементів. Розрахунок довжини труб виконують з урахуванням ширини карниза.
При монтажі водостічної системи дуже важливо правильно розподілити навантаження між елементами конструкції. Відповідно до правил установки кронштейни ринви розташовують на відстані один від одного до 600 мм, кріплення труб – на відстані 2 м.
Якщо необхідно з’єднати труби, перший кронштейн розташовують на відстані не далі ніж 150 мм від стику, і по два наступних кріплення монтують на кожен відрізок труби.
Самі труби з’єднують з невеликим проміжком (до 10 мм), призначеним для компенсації розширення матеріалу при температурних коливаннях. Максимально міцно труба кріпиться в верхньому положенні. Для цього використовують спеціальний хомут. Решта елементи кріплення швидше фіксують її напрямок.
Успіх монтажу водостічних систем визначається тим, наскільки правильно визначені всі параметри. Так, швидкість стікання води по жолобу залежить від його ухилу. Якщо цей показник малий, то стікає вода буде накопичуватися в жолобах, повністю заповнюючи їх. Якщо він великий, то це призведе до переповнення водою приймальних воронок, які не впораються з потоками при хорошому зливі. Оптимальне значення ухилу становить від 2 до 5 мм на 1 погонний метр.