Зворотний дзвінок

Чи потрібно утеплювати стіни будинку і як швидко це окупиться?

3
Кожному очевидно, що ціни на електроенергію і газ сильно піднялися, через що рахунки за комунальні послуги стали для багатьох непосильною ношею. Зиму ж ніхто не відміняв, і холоди приходять, як завжди, вчасно, а іноді й раніше. Тому, як ніколи актуальним є питання: чи можна знизити витрати на опалення і якщо так, то як? Та ще з умовою, щоб не обмежувати себе з точки зору комфорту.
На наш погляд, рішення тут тільки одне: утеплювати будинок, щоб зменшити втрати тепла, а значить і витрати на опалення.

Чи потрібно утеплювати стіни будинку?

Як відомо, тепле повітря піднімається вгору. Звідси може виникнути резонне питання: якщо тепло піднімається вгору, до стелі, тоді навіщо утеплювати стіни, може, можна обійтися утепленням стелі?
Але давайте подивимося на наступну картинку:
3
Тут показані теплові втрати через різні огороджувальні конструкції: стіни, вікна, двері, дах. Легко помітити, що теплові втрати через стіни майже такі ж, як через дах. Та це й зрозуміло, адже загальна площа стін набагато більша площі стелі.
Тож чи потрібно утеплювати стіни? Гаразд, підемо далі.

Що відбувається, якщо стіни не утеплені?

Всередині приміщення в повітрі завжди присутня певна кількість пари. Це та пара, яка утворюється від життєдіяльності людей, тварин і рослин, що населяють будинок. Плюс – водяна пара виділяється з цегляних і бетонних конструкцій будинку, оскільки всі будівельні розчини замішуються на воді, і ця вода не може випаруватися за короткий час (так, бетон тягне в себе воду цілих 10 років! Зрозуміло, що ця ж волога з бетону і випаровується всередину приміщення).
Так ось, водяна пара з будинку віддаляється: 1) через відкриті вікна і двері; 2) через систему вентиляції; 3) крізь матеріал стін і стельових перекриттів. І саме третє ту ннас і цікавить.
Якщо стіна досить прогріта, пара, не затримуючись, проходить крізь неї. Але якщо стіна дуже холодна, пара остигає швидше, ніж встигає подолати стіну. Остигла пара конденсується – перетворюється в воду. І ця вода накопичується всередині матеріалу стіни.
Далі все просто: накопичена всередині стіни вода при мінусових температурах замерзає. Замерзаючи, вода розширюється і руйнує стіну. Отже, чи потрібно утеплювати стіни ? ..

Коли стіна утеплена…

Розберемося тепер з тим, що відбувається, коли стіна утеплена.
3
Є таке поняття як «точка роси». Точка роси – це температура, до якої має охолонути повітря, щоб пара, що міститься в ньому, почала конденсуватися (перетворюватися в росу, тобто воду).
При холодних стінах точка роси утворюється всередині стіни. Якщо ж стіна достатньо утеплена, то точка роси утворюється десь за межами стіни, як це показано на схемі:
(Точка роси на наведеній схемі – це товста синя крапка на зовнішній поверхні утеплювача.)
В такому випадку наші стіни не будуть відсирівати, промерзати і руйнуватися ні за якої погоди, і в вашому домі завжди буде тепло і комфортно:
І тепер повернемося до питання з заголовка: чи потрібно утеплювати стіни будинку? Для нас відповідь очевидна – так.